had.independent.sk

Astrofoto – druhá várka

by on Mar.23, 2014, under fun, photo

Astrofoto - druhá várka V noci z 19. na 20. marca mala byť po dlhšej dobe opäť viditeľná medzinárodná vesmírna stanica (ISS) a súčastne aj Saturn s Marsom v blízkosti Mesiaca.

Počasie malo byť na pozorovanie a fotografovanie vhodné, tak som sa rozhodol pre vstávanie v strede noci, kvôli pár záberom nočnej oblohy :)


Prvý záber vznikol ešte počas prípravy na fotenie a ani som netušil ako milo ma prekvapí! Mars, doteraz na mojich fotografiách zobrazený len ako “bodka” som teraz skúsil odfotiť s teleobjektívom. Síce len 300mm a s nie príliš dokonalým objektívom, i tak ma výsledok prekvapil. Mars už nebol len bodka! Na snímku bolo jasne vidieť niekoľkopixelovú guličku. Snímka je 1:1, 100% výrez. Nie príliš ostrý, ale záber ma potešil a som rád, že ho mám.

Mars 20.3.2014 3:00 AM / 300mm

Mars 20.3.2014 3:00 AM / 300mm

Nasledoval krátky spánok a budík nastavený na pol piatu hodinu rannú. O pár minút mala nad nami preletieť ISS. Bohužial sa do záberu nezmestil aj Saturn ako som pôvodne plánoval, takže vo výslednej fotografii je len Mesiac, Mars a ISS (samozrejme aj mnoho ďalších hviezd :-) ). Vesmírna stanica priletela presne a ja som ju čakal pripravený. Bohužial nad horizontom bola v zemskom tieni, takže viditeľná bola až o niečo neskôr. Preto aj jej stopa na fotografii nezačína hneď nad budovami ale až vyššie.

Mesiac / Mars / ISS

Mesiac / Mars / ISS

ISS (Zarya) preletela a ja som mohol dokončiť nočné fotografovanie spoločnou fotkou trojice, ktorú som spomínal už v úvode. Na poslednom dnešnom zábere je Saturn, Mesiac a Mars. (Medzi Saturnom a Mesiacom je ešte viditeľná Zubenelgenubi a pod Marsom je Spica.)

Saturn / Mesiac / Mars

Saturn / Mesiac / Mars

Spokojný s výsledkom dnešného fotografovania som pobalil výbavu a teším sa na ďalšie astro-zaujímavosti.

:, , , , , ,

Leave a Reply

To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)
What is 6 + 11 ?
Please leave these two fields as-is:

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...