had.independent.sk

Čas na novú rubriku – Astrofoto!

by on Jan.12, 2014, under fun, photo

moon Noc na prelome piatka a soboty bola na mestské pomery veľmi jasná, s veľkým počtom viditeľných hviezd a samozrejme aj planét. Nebolo to po prvý krát, čo som využil vhodnú situáciu a rýchlo zobral foťák so statívom a utekal na balkón. Na prvý pohľad ma zaujalo súhvezdie Orion. V jeho spodnej časti je aj hmlovina a keďže bolo vidieť na oblohe naozaj veľké množstvo “svetielok”, povedal som si “skúsim sa na ňu pozrieť!”.


Vďaka digitálnej technológii som hmlovinu v súhvezdí našiel relatívne rýchlo. Trošku dhšie trvalo, kým som nastavil všetko tak aby sa dala fotiť. Vznikla táto fotografia (kliknutím na všetky fotografie sa dostanete na ich trošku väčšie verzie):

Veľká hmlovina v Orióne (10. 1. 2014)

Veľká hmlovina v Orióne (10. 1. 2014)

Nedá sa zrovnávať s fotografiami skutočných amatérov v oblasti astrofota, ale ide o moje prvé zachytenie tejto hmloviny. Utešený tým, čo sa mi práve podarilo som chcel pokračovať a to Andromédou. Galaxia lepšie viditeľná ako Hmlovina v Orióne, dúfal som v obdobný výsledok. Bohužial, tu už zaúradovalo svetelné znečistenie oblohy nad mestom, síce som galaxiu po chvíľke na oblohe lokalizoval, ale kvôli jej polohe, ktorá bola v tom čase už bližšie k horizontu, bol výsledok fotenia neuspokojivý. Tak sa moj zrak, logicky otočil smerom na nášho najbližšieho pútnika – na Mesiac. V ten večer teda vznikli dve fotografie, ktoré vám tu teraz prezentujem.

Mesiac (11. 1. 2014)

Mesiac (11. 1. 2014)

Samozrejme to nie sú jediné fotografie vesmírnych telies, ktoré som spravil za dobu čo fotím. Vzniklo ich viac, všetky sa dajú pozrieť v mojej galérii a tu sú z nej ukážky:

Mesiac (2012)

Mesiac (2012)

ISS / Zarya

ISS / Zarya

Venuša, Jupiter, Mesiac

Venuša, Jupiter, Mesiac

Zatmenie mesiaca (2011 / 6 / 15 @ 23:02.30)

Zatmenie mesiaca (2011 / 6 / 15 @ 23:02.30)

Všetky tieto fotografie vznikli pomocou Canon 350D bez úprav na astrofoto. Dúfam, že sa vám vesmírny výlet páčil a verím, že do tejto novej kategórie bude pribúdať viac a viac fotomateriálu.

Západ slnka

Západ slnka

Edit: po ďalších foteniach som sa rozhodol túto relatívne úzko špecializovanú rubriku “astrofoto” premenovať na “photo”, aby pokrývala širšie spektrum fotografie, presne tak ako ho pokrývam i ja svojim fotením :-)

:, , , , ,

Leave a Reply

To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)
What is 6 + 14 ?
Please leave these two fields as-is:

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...