had.independent.sk

Fenomén menom Minecraft

by on Jan.15, 2011, under fun, games

Minecraft

Minecraft is a game about placing blocks while running from skeletons. Or something like that..

Aspoň to o svojej hre tvrdí jej autor. Hra je v štádiu BETA, a napriek tomu sa veľmi úspešne predáva. Bolo predaných viac ako milión kópií a to všetko bez reklamnej kampane. Hra si robí reklamu sama :)
A čo je cieľom hry…?
Hra vlastne nemá žiadny konkrétny cieľ. Ale robiť v nej môžete relatívne veľa vecí; kopať, kopať, prekopávať sa, podkopávať sa, kopať, stavať, kopať a vymýšlať čo ďalšie vykopete a postavíte.

Takto to asi moc vábne neznie, ale realita je iná. Hra vás pohltí (svojimi jaskyňami) a len veľmi ťažko vás pustí von. A keď už pôjdete von – dajte si pozor! Choďte radšej cez deň, pretože v noci sa po krajine pohybujú rôzne monštrá, ktoré nemusia robiť dobre ani vám a ani vašim architektonickým výtvorom.
Ako som už naznačil; v hre sa strieda deň s nocou. A ak nemáte bezpečný úkryt tak to bude pre vás veľmi dlhá noc :)

Na začiatku sa ocitnete v strede nepoškvrnenej krajiny, bez viditeľného zásahu akejkoľvek civilizácie. Okolo vás môže byť les, džungla, púšť, jazero, more… Možností je naozaj veľa. Tu treba spomenúť a naozaj pochváliť generátor krajiny – pretože niektoré scenérie sú skutočne úchvatné a neraz sa pozastavíte a len tak kocháte krajinou alebo výhľadom… Ale najlepšie je asi začať pripravovať dáku skrýšu na prvú noc. Cez deň sa po krajine pohybujú prasiatka, ovečky, kravičky, v mori chobotnice… Ale tieto na vás nezaútočia a vôbec nie sú nebezpečné. V noci je to naopak. Z tieňov sa objavia kostry, pavúci, zombíci… A práve pred nimi sa treba mať na pozore! Takže predpokladám, že z hliny, ktorá bola navôkoľ vás, a ktorú ste holými rukami vykopali už máte pripravený malý domček, s malým okienkom, ktorým budete kontrolovať situáciu vonku a čakať na nový deň. Ale pozor na kostry! Majú šípy a luky a veľmi radi ich používajú!

minecraft minecraft minecraft

minecraft minecraft minecraft

Po prvej prežitej noci, s domčekom, do ktorého sa môžete uchýliť na noc a príchodom nového dňa sa nám otvárajú nové možnosti. Vyrúbeme strom a urobíme si “workbench”. Je to vlastne pracovný stôl, ktorý budeme nosiť stále pri sebe, pretože mriežka 2×2, ktorá je v inventári je nám málo :)
S jeho pomocou môžme spraviť napríklad našu prvú lopatu alebo krompáč, s ktorým sa dostaneme lahšie a efektívnejšie smerom dolu; tam dolu, kde sú diamanty!

Hra má naozaj široké možnosti výroby. Lopaty nie sú všetko. Vyrábať sa dajú dvere, kolajnice, spínače, obvody, rôzne pasce na všetko čo chodí po krajine… Niektorí budujú paláce pod zemou, majú v nich lávovú výzdobu, iní stavajú pyramídy, ktoré sa týčia až k oblakom a je v nich bludisko…
Možností je skutočne veľa a každý kto má rád Lego nájde určite aj v tejto hre niečo, čo sa mu zapáči.

To bola spomenutá časť hry určená pre jedného hráča. Ale po svete každým dňom vznikajú lepšie či horšie multiplayerové (pre viac hráčov) servery, kde sa môžte stretnúť spolu s vašimi kamarátmi a budovať spoločné veľkolepé dielo :)
K tomu všetkému vznikajú takzvané “mody”, ktoré viac či menej upravujú hru, alebo pridávajú do hry nové možnosti. Teleporty, padacie mosty, nové príšery ale i zlepšená grafika, alebo úplne zmenené textúry hry. To všetko prinášajú mody a texture pack-y.

Hra, keďže je naprogramovaná v JAVA, je multiplatformová a ide spustit pod väčšinou momentálne najčastejších operačných systémov. S tým ale prichádza i nevýhoda – nie je (momentálne) moc optimalizovaná, takže vzhľadom na to ako hra vyzerá potrebuje trošku výkonejší počítač ako by si človek na prvý pohľad myslel.

Oficiálne stránky hry: www.minecraft.net

:, ,

Leave a Reply

To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)
What is 10 + 7 ?
Please leave these two fields as-is:

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...