had.independent.sk

Mashinky – má legendárny Transport Tycoon nástupcu?

by on Dec.30, 2017, under fun, games

Mashinky - má legendárny Transport Tycoon nástupcu?Rok 1994 priniesol veľmi veľa skvelých titulov hier. Prvá zo série Elder Scrolls; Arena, pokračovanie legendárneho Doom-a, Jagged Alliance a príbuzné UFO: Enemy Unknown, ktoré sa hrajú doteraz. Vznikli technologicky skvelé hry ako Magic Carpet a System Shock. V tomto roku začala aj séria Need for Speed a vznikol populárny simulátor NASCAR Racing.
Svetlo sveta uzrel aj Transport Tycoon a my sme mohli začať budovať koľajnice, kupovať mašinky a vagóny, neskôr stavať letiská a sledovať ako prúdové lietadlá vzlietajú zo zeme k svojmu cieľu.


Prešlo 23 rokov a do “early access” (predbežný prístup) sa na Steam-e dostala hra s názvom “Mashinky”. Autor Jan Zelený ju prirovnáva skôr k doskovým hrám, odkiaľ načerpal aj veľa inšpirácie. Preto vlastne nie je úplne správne ak hru porovnávame k velikánovi v žánri budovateľkých stratégií – Transport Tycoon-u, aj keď samozrejme porovávať musíme (môžeme :) ), pretože majú k sebe i tak veľmi blízko. Na prvý pohľad určite vďaka konštrukčnému módu, ktorý ako keby z oka Transport Tycoonu vypadol. Autor sa ani netají tým, že je tou hrou veľmi inšpirovaný. Jednoduchým stlačením medzerníka si prepínate realistický 3D pohľad, ktorý nadchne každého milovníka vláčikov a štvorčekovú sieť, každému známu a intuitívnu na stavanie ciest i železníc. Je prehľadnejšia ako 3D zobrazenie a preto ideálna na ťahanie koľají.

mashinky

Samostatná aplikácia simulujúca návestidlá – keď ešte Mashinky neexistovali.

Osem rokov vývoja po večeroch sa podpísalo na hre jedinečným herným štýlom. V hre platíte aj peniazmi, ako sme bežne zvyknutý z podobných hier, ale i takzvanými žetónmi, ku ktorým sa prepracujete prevážaním materiálu, ktorý vám nakoniec spracovateľského reťazca vyprodukuje náležitý žetón. Aj vďaka slovenskej lokalizácii môžete spájať v hre mestá, ktoré poznáte, prípadne aj to, v ktorom bývate. Do hry vás na začiatku uvedie sympatický návod. Naučí vás všetko potrebné od pohybu s kamerou až po prvú linku medzi mestami. Samozrejme ho je možné vypnúť, keď už všetky základné veci ovládate.

mashinky

Prvý prototyp terénu.

Hraním postupne odomykáte obsah, cez úlohy “objavujete” pokročilejšie technológie; zo začiatku lepšie parné stroje, neskôr dieselový pohon. Na pohon parných mašiniek stačia peniaze alebo žetón uhlia, dieselové už potrebujú žetón nafty. Peniaze sa dajú získať prepravou ľudí, neskôr k tomu pribudne aj preprava pošty a tovaru. Aby ste získali žetón nafty, potrebujete toho už trošku viac, ako len spojiť dve mestá. Treba previesť vyťaženú ropu do rafinérie a odtiaľ spracovanú ropu do továrne. Až potom sa začnú sypať potrebné žetóny, ktoré sa potom môžu použiť ako palivo pre mašinky alebo na vylepšovanie tovární.

mashinky

Spojenie prototypu terénu a aplikácie na pohyb vláčikov.

Keďže je hra v predbežnom prístupe, stále sa jej pridáva obsah a mierne aj upravuje. Je plánovaná aj podpora modifikácií priamo od hráčov, takže šikovnejší môžu pridať do hry rôzne nové dopravné prostriedky, úlohy alebo budovy. Plánovaných je 7 historických období, od parných strojov až po moderný Maglev. V aktuálnej verzii (december 2017) sú k dispozícii parné a dieselové stroje. Autor sa nebráni ani automobilovej, prípadne leteckej preprave, ale to je ešte vzdialená budúcnosť.

Nedalo mi nespýtať sa Honzu, či ešte občas aj spustí Transport Tycoon (Deluxe). Jeho odpoveď ma ani veľmi neprekvapila:

TTD mám samozřejmě nainstalovaný stále (to je po OS skoro první apka na každým novým pc už řadu let) :D

A čo Honza hovorí na prípadnú spoluprácu alebo stretnutie s pánom Chrisom Sawyerom (autor Transport Tycoon-u)?

Spolupráci bych si představit dokázal. Byla by to obrovská pocta a jsem přesvědčenej, že by k tomu měl hodně konstruktivní kritiky :D

Jednu dobu jsem byl v kontaktu s jeho managerem a v podstatě to skončilo tak, že mi přejí hodně štěstí, ale že se pan Sawyer už roky straní veřejnosti a užívá si rodinu. Což naprosto respektuju a o další kontakt se pokoušet nebudu.

Nájdeme v Mashinkách skryté takzvané “easter eggs”?

Zatím tam nějaký malý odkazy jsou, ale vysloveně easter eggs tam ještě nejsou.. Ale kdo ví, mně se ta myšlenka samozřejmě líbí :D

A popri tom všetkom stíha ísť občas aj na pivko :)

Ďakujem Honzovi za príjemný rozhovor a zodpovedanie mojich otázkok a prajem veľa úspechov, nielen s Mashinkami ale aj v osobnom živote!

Oficiálna stránka hry: www.mashinky.com. Na tejto stránke sa dá hra aj zakúpiť a tým podporiť autora.

mashinky

Realistický 3D pohľad – súčastná podoba hry Mashinky.

mashinky

Prevážanie pošty a pasažierov.

mashinky

Voziť treba aj náklad.

:, , , ,

Leave a Reply

To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)
What is 14 + 4 ?
Please leave these two fields as-is:

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...