had.independent.sk

Timelapse – video

by on Jul.09, 2014, under fun, photo

Timelapse - photo Nie len nočnou fotografiou je človek živý. Občas treba fotiť aj keď svieti slnko. A keď k tomu pofukuje aj jemný vánok – je to ideálne na fotenie “time-lapse” videa s obláčikmi.

Fotenie videa? Áno – fotenie videa :-)

Takže už je jasné, že potrebujeme fotoaparát, statív a diaľkové ovládanie. Oblohu máme, teraz si treba nájsť vhodný objekt, pri ktorom budú pekné obláčiky a môžme sa smelo pustiť do fotenia.

Pri timelapse fotografovaní je treba zhotoviť veľký počet snímkov. Pri mojom prvom pokuse o “časozberné” video som fotil približne 10 minút. Vzniklo 62 záberov a to stačilo na toto 5 sekundové video:

Pri druhom fotení, poučený o tvorbe videa i o vhodnejšom nastavení diaľkového ovládania fotoaparátu, som nechal exponovať fotoaparát jednu hodinu. 384 fotografií, pridaná hudba (skladba sa volá almost summer, takže ideálna vzhľadom na obdobie fotenia) a výsledkom je toto 16 sekundové video:

Časozberné fotografovanie je skutočne náročné na čas (čiastočne aj na kapacitu karty), ale výsledky sú veľmi zaujímavé a pekné. Samozrejme nemusia sa fotiť len oblaky, fantázii sa medze nekladú. Všetko, čo sa čo i len trošku mení a hýbe bude v takomto zrýchlenom videu zaujímavé. Môže to byť obloha, stroje na stavenisku, ale i padanie snehu alebo nočná obloha posiata hviezdami.

Efekt zrýchlenia sa veľmi ľahko ovplyvňuje odstupom jednotlivých expozícií. Ja som pri oboch videách fotil s prestávkou 10 sekúnd. Hlavne si treba dať pozor na baterky – aby vydržali dostatočne dlho :-)

EDIT: 17. júla pribudlo toto, doposiaľ najdlhšie video, kde sú zachytené nie len oblaky ale i západ slnka. A samozrejme zopár lietadiel, ktoré scénu sympaticky oživili:

:, , , , , , , ,

Leave a Reply

To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)
What is 2 + 13 ?
Please leave these two fields as-is:

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...