Get Adobe Flash player

Ako využiť zvyšky farieb na sklo Zásobu zlupovacích farieb na sklo som si vytvorila kedysi dávno, keď som vyrábala motýľov. Návod na ich výrobu nájdete tu. Neskôr sme ich využili na výrobu rôznych obrázkov na okná, zrkadlá, svietniky a vázy, ako sa bežne používaju. Vopred som si pripravila obrysy čiernou kontúrovacou farbou a potom deti dopĺňali obrázky, aj keď správnejšie by som mala napísať, že tam nalievali farbu koľko to len šlo a ešte a ešte. Nevadilo, prebytočnú farbu som po zaschnutí odstrihla. Časom kontúrka zhustla. Občas sa mi ju podarilo premiešať a nejaké hrčaté zvyšky z nej ešte vyliezli ale neskôr už ani to. Aj ostatné farby už odmietali poslušnosť. V tubách vznikli zrazeniny, ktoré upchávali neviemakosatovolá cez čo vychádza farba z tuby. Bolo to viac trápenie ako zábava a tak sme našli spôsob na ich posledné využitie. Okrem zvyškov farieb na sklo sme použili euroobaly ako podklad, prázdny čokoládový adventný kalendár a machovú gumu.

Zlupovacie farby na sklo + adventný kalendár Najskôr budem písať o tom, čo sme urobili pomocou adventného kalendára.

Do prázdneho čokoládového adventného kalendára sme naliali farby a nechali ich zaschnúť. Schnutie trvalo oveľa dlhšie ako pri výrobe klasických obrázkov. Nechali sme ich tam 2 dni. Po vyklopení som ich chcela trochu upraviť nožnicami, ale nedostala som šancu. Deti si ich hneď nalepili na okno. Vzhľadom k tomu, že sú relatívne malé a hrubé, dajú sa neustále ľahko priliepať a odliepať a pritom sa nedeformujú ani netrhajú. Niekoľkokrát obrázky poukladali na hromadu a ešte poriadne popritláčali a napriek tomu sa dali od seba pekne oddeliť. A tak si ich teraz rôzne prekladajú, rozprávajú si príbehy a hrajú divadielka. Na Vianoce budú súčasťou vianočnej výzdoby.

Zlupovacie farby na sklo + moosgummi A teraz ešte o tej machovej gume.

Z machovej gumy, alebo aj mossgummi sme si vystrihli srdiečka, motýľa a loď s vlnkami. Všetky veci mali vo vnútri veľa vystrihnutých častí. Gumu sme položili na euroobal, z vonkajšej strany sme ju uchytili kúskami lepiacej pásky a deti ich vyplnili farbami na sklo. Veľa farby sa dostalo aj pod gumu, ale to nevadilo, je to skôr na úžitok, pretože potom obrázky lepšie držia. Motýľa sme ešte upravili tak, že do mokrých farieb sme naukladali malé zvyšku machovej gumy. Celé sme to nechali poriadne vyschnúť, hlavne farba pod gumou schla dlho. Machová guma nám teda nahradila kontúrovaciu farbu a výroba bola zábavná.

Hračky

hračky pre deti