Get Adobe Flash player

Domáca plastelína Na výrobu domácej plastelíny potrebujeme:
1 hrnček soli
2 hrnčeky hladkej múky
2 hrnčeky vody
2 polievkové lyžice oleja
2 kávové lyžičky vínneho kameňa
farbivá

Všetky ingrediencie okrem farbiva zmiešame a mixérom vypracujeme. Bude to také hustejšie palacinkové cesto. Do menšieho hrnca si odoberieme cca 4 naberačky, čo je približne polovica. Cesto zohrievame na miernom plameni a stále ho miešame. Už po pár sekundách sa začnú tvoriť husté zhluky. Neustále ho miešame až kým nezhustne úplne. Plastelínu vyklopíme na tanier, hrniec umyjeme a uvaríme druhú časť rovnakým spôsobom. Vzniknutá hmota je mäkká, jemná, nie je mastná a je jej dosť veľa. My sme z jednej dávky uvarili 1,2 kg. Plastelínu rozdelíme na časti a zafarbíme. Na zafarbenie stačí pár kvapiek potravinárskeho farbiva. Môžeme použiť aj prírodné farbivá. Na hnedú plastlínu je vynikajúce kakao. Krásne vonia.

Uschovávame ju bez prístupu vzduchu napríklad v mikroténovom sáčku v chladničke. Takto vydrží minimálne 3 mesiace. Hotové výrobky nechávame vyschnúť na vzduchu. Ak by zvedavé dieťatko kúsok zjedlo, nemusíme sa trápiť, neublíži mu to a vzhľadom k veľkému množstvu soli to pravdepodobne nezopakuje. Ani kúsok zadupaný do koberca nám nemusí robiť starosti. Necháme ho vyschnúť, potom ľahko zoškrabneme a povysávame.

Ako získať vínny kameň? Z kamenných obchodov ho nájdete najpravdepodobnejšie v potravinách so zdravou výživou, pretože sa používa aj ako kypriaci prášok. Videla som už aj viac ponúk na internete. Cena 10 dkg sa pohybuje od 0,20 do 0,80 Eura. Pokiaľ máte známeho, ktorý vlastní alebo pracuje vo vinárni, môžete ho požiadať, aby vám trošku odložil pri čistení sudov. V tomto prípade získate niekoľkomilimetrové kusy, ktoré bude treba rozdrviť na jemnučký prášok. Toto som urobila aj ja. Z trošky sa stala plná igelitka, takže ak by mal niekto záujem rada sa podelím.

Domáca plastelína