Get Adobe Flash player

Háčkovaný oslík Mám rada ručne vyrábané hračky. Majú v sebe čaro. Také niečo mäkučké, teplučké, prítulné. Na túto hračku budeme potrebovať len háčik, vlnu alebo priadzu, oči /možnosti, ako urobiť oči sú popísané nižšie/ a srdiečko, pretože do každej hračky patrí kúsok srdiečka. Vlna by mala byť jemná, najlepšie detská aby bol oslík príjemný na dotyk. Najskôr vyrobíme jednotlivé diely podľa nižšie priložených návodov. Háčkujeme do kruhu. X znamená uháčkovať očko, V je rozšíriť, Λ znamená zháčkovať. 2 riadky pred ukončením každého dielu ho vyplníme vatelínom a až potom ukončíme. Ako výplň sa niekde odporúča aj vata. Ja by som to neskúšala. Ak to robíme len skúšobne, alebo chceme mať výrobok len na kratší čas, tak sa dá použiť aj vata. Zaujímavé to bude, keď by sme sa pokúsili takúto hračku oprať. Dajú sa použiť aj malé kúsky molitánu. V tomto prípade sa s tým treba trošku pohrať aby oslík nebol hrbolatý. Potom jednotlivé diely spojíme.

Háčkovaný oslík Háčkovaný oslík Háčkovaný oslík Môžeme to urobiť pomocou háčika, alebo jednoducho ihlou. Ja po ukončení vlnu nestrihám priamo pri vyrobenom dieliku, ale nechávam asi 30 cm. Väčšinou ju použijem na prišitie k inému dieliku. Nie je tam potom toľko uzlíkov. Hlavu a nohy robíme dvojfarebné. Pri hlave je to prvých 8 riadkov, pri nohách prvé 4 riadky jednou farbou, najlepšie asi bielou. Na hrivu potrebujeme veľa asi 6 cm kúskov vlny. Môžeme si odstihnúť jeden a podľa neho nastrihať ďalšie, alebo si z kartónu vystrihnúť 3 cm široký pruh. Vlnu okolo neho namotáme a potom pozdĺž jednej strany rozstrihneme. Je to podobné, ako keď vyrábame brmbolec. Každý kúsok vlny prehneme na polovicu, pomocou háčika prevlečieme cez jedno očko na oslíkovom krku, potom voľné konce prevlečieme cez vzniknutú sľučku a zatiahneme. Chvost robíme podobne, ale použijeme dlhšie kúsky vlny. Ako oči použijeme 2 korálky. Ak ich nemáme, môžeme si kúpiť nalepovacie oči, ktoré predávajú v predajniach s kreatívnymi potrebami alebo aj v niektorých papiernictvach. Ďalšími možnosťami je zo zvyšku nejakej látky vystrihnúť malé kolieska alebo len malinký kúsok čiernej vlny, z ktorej za pomoci kvapky lepidla ušúľame guličky. Pozor na to, ak chceme takúto hračku dať dieťaťu, ktoré ešte všetko ožužláva. V takomto prípade bude lepšie už počas háčkovania hlavy tam, kde chceme mať oči použiť namiesto farebnej vlny čiernu, teda oči priamo uháčkujeme, alebo môžeme oči dodatočne vyšiť.
Pripadá vám to cele moc komplikované, alebo na to nemáte čas? Tak si takého oslíka jednoducho u mňa objednajte. Farbu si môžete zvoliť. Už som robila čiernych, modrých aj ružových a všetky vyzerali pekne. Výška takéhoto oslíka je cca 12 cm. Cena 7,00  € + poštovné 1,50  €.

Háčkovaný oslík

Háčkovaný oslík

Háčkovaný oslík