Get Adobe Flash player

Hry na doma II.1. Labyrint.
My sme použili 3 matrace, asi 20 krabíc s hračkami, prázdne veľké krabice, stoličky, stoly, detskú postieľku, penové puzzle, deky a plachty. Matrace postavíme na bok aby tvorili stenu a poriadne podoprieme, krabice vyskladávame na výšku po dvoch až troch kusoch podľa veľkosti. Všetko ukladáme tak, aby nám vznikli rôzne cestičky. Využijeme na to aj okolitý nábytok. Vytvárame tajné úkryty a slepé uličky. Najzábavnejší labyrint je taký, kde dieťa nevidí celú miestnosť, ale len cestičku pred sebou, teda keď sú okolité steny vyššie ako ono. Potom sa môžeme hrať kto prvý prejde z bodu A do bodu B, alebo si v labyrinte schovávať nejaké predmety, prípadne sami seba, alebo sa v ňom len tak jednoducho naháňať. Náš labyrint začínal v detskej izbe, viedol cez celú chodbu a kuchyňu až do obývačky a len samotné upratanie po hre mi trvalo takmer hodinu, ale stálo to za to.

2. Kamienky, kamienky, kamienky.
Potrebujeme väčšiu nízku krabicu a veľa kamienkov. My máme krabicu z nového stola, je vysoká 10 cm, široká 1 m a dlhá 1,5 m. Z legálneho zdroja sme získali drobné kamienky aké sa používajú napríklad aj na ihriskách. Prešli dôkladnou očistou. Potrebujeme ešte lopatky, vedierka, bagre, vyklápačky a deti už presne vedia čo tam majú robiť. Občas sú kamienky v celom byte, ale to sa dá vyriešiť nejakou tou dohodou.

3. Strihanie letákov.
Najzaujímavejšie sú samozrejme katalógy hračiek, pre dievčatá aj letáky s nábytkami a oblečením a rôzne inzertné noviny sú plné autíčok pre chlapcov. Môžeme si ich spoločne vystrihovať a len tak ukladať do nejakej krabičky pre potešenie, alebo naliepať na papier.

4. Tajná misia.
Na papier si pripravíme jednotlivé misie, napríklad urobiť kotrmelec, zaspievať pesničku, zamávať z okna, napiť sa z pohára, priniesť plyšovú mačku, spapať koláčik, vyliezť na poschodovú posteľ a hodiť odtiaľ loptu do krabice. Nakreslíme si ich jednoduchými schémami. Môžeme medzi ne zakomponovať aj veci, ktoré nie sú príliš obľúbené, napríklad uložiť si pyžamko. Pri plnení misií sa striedame, deti veľmi poteší vidieť mamu skákať na jednej nohe.

5. Pirátska loď.
Na zem položíme matrac. Prinesieme si fľaše s vodou, zásoby jedla, skutočné alebo aj hračkárske, kompas, atlas, papier na ktorý budeme kresliť mapu a zaznamenávať našu trasu, záchranné koleso priviazané na špagát, plyšového papagája a ak máme, tak aj plyšové myši do podpalubia. Na papier si nakreslíme rybičky rôznych veľkostí, vystrihneme a zo zadnej strany prilepíme kovovú podložku. Na palicu pripevníme špagát a na jeho koniec pripevníme magnet. Piráti si tak môžu loviť ryby. Z papiera si vyrobíme klasické papierové čiapky, pokreslíme ich pirátskymi symbolmi a môžeme vyplávať.