Get Adobe Flash player

magnetky Magnetky sú celkom vďačnou hračkou. Naši drobci majú pri chladničke krabicu, v ktorej je mimochodom už asi kilogram magnetiek. Občas si nejaké poukladajú na chladničku, iné z nej zložia, prichytia nimi obrázok, ktorý nakreslili alebo dostali, zahrajú si s nimi divadielko a takmer každý deň mi ich vysypú, aby som večer mala čo odpratávať.
Na výrobu magnetiek samozrejme potrebujete magnety. Môžete použiť klasické magnety. Tie majú výhodu v tom, že oveľa pevnejšie držia. Ďalšou možnosťou je magnetická páska. Dá sa kúpiť v predajniach s kreatívnymi potrebami alebo papiernictvach. Môžete použiť aj magnety ktoré sú pribalované v niektorých potravinách ako darčeky, napríklad v jogurtoch. Tieto ale väčšinou nie su schopné udržať napríklad výkres na chladničke. Sú skôr na ozdobu, alebo na hranie.

Magnetky zo sádry.
magnetky
Prvé magnetky sme si vyrobili krátko po vianociach. Prázdny čokoládový adventný kalendár nemohol ostať nevyužitý. Vyplnila som ho sárdou a do ešte mokrej sádry som jemne zatlačila kúsky magnetickej pásky. Chcela som si to zjednodušiť a bola to chyba. Magnet v sádre držal, ale magnetka na chadničke len čiastočne. Rukou som totižto sádru nevyhladila dostatočne, pásku som nezatlačila úplne rovnomerne a magnetická páska sa nedotýkala celou svojou plochou kovu. Okrem toho som tam dala málo magnetickej pásky. Sádra je relatívne ťažká.
Ďalšiu várku som urobila tak, že som najskôr vyrobila sádrové odliatky. Potom som ich jemným brúsnym papierom a pilníkom na nechty zo zadnej strany vyhladila a upravila som ostré hrany. Potom som lepidlom prilepila magnetickú pásku. Snažila som sa páskou pokryť čo najväčšiu plochu zadnej časti magnetky. Polotovary boli hotové. Bol čas na spoločnú prácu, maľovanie. Mali sme len vodové farby. Ja som si vzala najtenší štetec a snažila som sa vymaľovať nejaké detaily na magnetke v tvare budovy. Nebola som moc úspešná. Ani hviezdička pomaľovaná bodkami nebola moc príťažlivá.
Tomi na to išiel po svojom. Trochu vody, veľa farby, voda, veľa vody. Takže v podstate najskôr magnetku celú zafarbil a potom umyl, ale farba sa v ryhách nevymyla a tým sa zvýraznilo to, čo je na magnetke. Namaľovali sme tak aj ostatné. Veľa farby, veľa vody, prípadne občas otrieť handričkou. Poslednú úpravu som tiež robila sama. Magnetky som natrela z vrchu a z boku priesvitným lakom na nechty.

Magnetky z penovej gumy.
magnetky
Penovú gumu poznáte možno pod názvom machová guma alebo aj ako MOOSGUMMI. Dá sa kúpiť v papiernictve, predajniach s kreatívnymi potrebami alebo v internetových obchodoch. Ja som si kúpila rôznofarebnú sadu 10 ks A4 s hrúbkou 1 mm asi za 5 eur. Niekde sa dajú kúpiť aj samostatné A4. Začali sme kolieskami. Na penovú gumu som položila poldecák a obkreslila. Guma je dosť mäkká, takže na to stačí vypnutá pentelka alebo špáradlo. Netreba ani tlačiť, stačí len jemne obkresliť pohár. Získate ryhu, podľa ktorej požadovaný tvar ľahko vystrihnete. Môžete použiť aj fixku alebo pero, len po vystrihnutí vám po nich ostane nepravidelný obrys. Potom Tomi dokreslil, alebo niekedy nalepil očká, pridal ústa, uši a smajlíci boli na svete.
Ďalej sme skúsili panáčika. Najskôr som ho nakreslila na obyčajný papier. Po pár pokusoch sme víťazný návrh vystrihli a položili na penovú gumu, obkreslili, vystrihli a potom dokreslili. No a samozrejme nesmelo chýbať autíčko. Tiež sme ho najskôr urobili z papiera a až potom z gumy.
Nakoniec sme na všetky výtvory zo zadnej strany nalepili kúsky magnetickej pásky. Penová guma je veľmi ľahká, preto stačí málo magnetickej pásky.

Magnetky z obrázkov.
magnetky
Tieto magnetky pôvodne neboli magnetkami, ale lepiacimi obrázkami. Mali sme obrázky s aktuálnou tématikou, raz to bola ovečka, inokedy autíčka. Dajú sa použiť obrázky z časopisov, letákov, obalov z hračiek, vytlačené, alebo vlastnoručne kreslené obrázky. Obrázky som ešte pred vystrihnutím prelepila priesvitnou lepiacou páskou z oboch strán papiera a to tak aby bol obrázok celý prekrytý a aj kúsok okolo. Potom som obrázok vystrihla a zo zadnej strany som prilepila kúsok 1 mm hrubej obojstrannej lepiacej pásky. Zabávali sme sa tak, že sme obrázky nalepili najskôr na zrkadlo, odtiaľ postupne prenášali na stôl, potom na dvere… Tomi sa vtedy len učil chodiť, takže mal tréning a okrem toho si cvičil pršteky pri odliepaní a priliepaní.
Ale nie vždy to dobre fungovalo. Niekedy sa páska odlepila a zostala na ploche, alebo sa roztrhla. Väčšinou sa to stalo, keď sme sa k hre vrátili za pár dní. Preto som musela urobiť pár zmien. Nevystrihnutý obrázok som nalepila na tenší kartón, potom som ho prelepila lepiacou páskou, ale len z vrchnej strany a až tak som ho vystrihla alebo vyrezala vyrezávacím nožom. Nakoniec som zo zadnej strany nalepila kúsok magnetickej pásky. Pri bežnej manipulácii sú relatívne odolné.
A taký tip na záver. Môžete si vytlačiť nejakú svoju fotku na kancelársky papier a vyrobiť z nej magnetku. Myslím že by to mohol byť pekný darček.

Hračky

hračky pre deti