Get Adobe Flash player

Marťánkovia Chcete takúto príšerku? Potrebujeme háčik, vlnu alebo priadzu, niečo, z čoho budú oči a šnúrku. Najskôr si uháčkujeme základ. Háčkujeme do kruhu. X znamená uháčkovať očko, V je rozšíriť, Λ znamená zháčkovať. Základ vyzerá ako veľký náprstok. Ak chceme mať spodnú časť vlnkovanú, v poslených riadkoch pridávame očká. Čím viac očiek pridáme, tým bude zvlnenie výraznejšie. Pridávať by sme mali rovnomerne po celom obvode. Potom vyrobíme tváričku.  Bielu časť oka uháčkujeme. Začneme ako vždy tak, že uháčkujeme prvý riadok, t. j. 6 očiek. V druhom riadku každé očko rozháčkujeme na 2, takže vznikne 12 očiek. V treťom riadku rozháčkujeme každé druhé očko a máme 18 očiek. V štvrtom každé tretie očko… Pri háčkovaní očí pravdepodobne skončíme po druhom alebo treťom riadku. Vtedy sú už dostatočne veľké. Pri piatom riadku by sme mali oko cez celé telíčko. Oko dorobíme korálkou, nalepovacími očami, malým kolieskom z látky alebo ho vyšijeme.

Marťánkovia Ústa vyšijeme. Ďaľším krokom je upevnenie šnúrky. Na tento účel sú vhodné povoskované šnúrky, pretože sú dostatočne pevné. Dobre nám poslúži aj kožená šnúrka. Môžeme použiť aj vlnu, ale tá sa používaním asi rýchlo roztrhne. Ak už nemáme inú možnosť, urobíme si  z vlny aspoň vrkôčik. V kreatívnych potrebách môžeme kúpiť už hotové šnúrky aj s upevneným krúžkom. Potom príšerku vyplníme vatelínom. Môžeme ju vyplniť aj vatou, ale v tom prípade prívesok radšej neperieme ani nenamáčajme. Keďže sa jedná o prívesok a nie o hračku, môžeme použiť aj kúsky molitánu. Zaujímavé bude, ked si z látky ušijeme vrecko podobnej veľkosti. Naplníme ho obyčajnou ryžou, zašijeme a použijeme ako výplň. Keď sa s Marťankom budeme hrať, bude trochu ako relaxačná hračka. Prívesok naplnený ryžou určite neperieme. Ryža by napučala a splesnivela. Nakoniec ušijeme spodnú časť. Je to len kruh ktorý vyrobíme rovnakým spôsobom ako oko. Spodok prišijeme. A máme hotovo.
Možno si budete chcieť nejakého marťánka radšej kúpiť. V mojej ponuke sú takmer vždy nejaké hotové.  Ak nemaju tú správnu farbu alebo výraz tváre, stačí napísať, dohodneme sa.  Cena za 1 ks je 2,50 € + poštovné 1,50 €.

Marťánkovia

Marťánkovia

Marťánkovia