Get Adobe Flash player

VitamínyZačneme mrkvou. Na výrobu potrebujeme filc alebo látku, niť a vatelín. Samotnú mrkvu môžeme ušiť z filcu ale aj zo zvyšku nejakej látky. Na vňať je lepší filc aby sa nám nestrapkala. Vystrihneme si diely podľa návodu na obrázku. Najskôr si zošijeme samotnú mrkvu po celej dĺžke. Začneme od špičky a pokračujeme smerom nahor. Niť ukončíme. Teraz celú mrkvu obrátime naruby, aby sme šev schovali do vnútra. Budeme na to potrebovať varechu, ceruzku, ihlicu, alebo niečo podobné. Vrchnú časť mrkvy preštepujeme po vzniknutom obvode. Mrkvu vyplníme vatelínom až po okraj. Pásiky vňate si preložíme. Neprekladáme ich presne na polovicu. Keď budú mať rôznu dĺžku, bude to vyzerať prirodzenejšie. Niť, ktorou sme zaštepovali vrch mrkvy začneme uťahovať. Počas uťahovania tam vsunieme pripravenú ohnutú vňaťku, dotiahneme a ukončíme niť. Teraz niťou vhodnej farby prešijeme vrch a zaistíme tak, aby sa vňaťka nevytiahla. Mrkva je hotová.

Nasleduje jablko. Jablko rovnako ako mrkvu šijeme naruby. Môžeme naňho použiť akúkoľvek látku alebo filc. Stopku a list urobíme radšej z filcu. Nemusíme ich obšívať a lepšie držia tvar. Najskôr si zošijeme diely jabĺčka postupne jeden za druhým po celej dĺžke. Nakoniec zošijeme šiesty diel s prvým, ale pozor zošijeme ho len do polovice. Potom jablko prevrátime a vypcháme vatelínom. Na chvíľu to odložíme a pripravíme si stopku a list. List stačí vystrihnúť, ale ak si chceme jablko urobiť zaujímavejším, tak na ňom vyrobíme žilkovanie. Pripravíme si dlhšiu niť vhodnej zelenej farby. Začneme tam, kde sa bude list spájať so stopkou, aby sme schovali uzlík. Použijeme obyčajný steh. Vždy, keď dôjdeme na koniec žilky, otočíme sa o 180° a tou istou žilkou sa vrátime. Keď sa dostaneme až k špičke listu, vrátime sa hlavnou žilkou tam, kde sme začali a niť ukončíme. Takto neuvidíme uzlíky a žilkovanie bude pekné z oboch strán listu. Stopku vystrihneme a zrolujeme ako koberec. Koniec prišieme aby sa nám rolka nerozvinula. Teraz prišijeme list k stopke. Stopku s listom zasunieme do pripraveného jablka a toto úplne zašijeme. Z hnedého alebo čierneho filcu si ešte vstrihneme malé koliesko s priemerom asi 0,5-1 cm. Bude tvoriť spodok jablka, t. j. zbytky kalicha. Teraz si pripravíme dlhú čiernu niť. Koliesko tmavého filcu priložíme na spodok jablka. Jablko na výšku mierne stlačíme. Niekoľko krát ho prešijeme. Začneme od kolieska dole, pokračujeme cez jablko smerom k stopke, prešijeme cez stopku a cez jablko späť ku koliesku dole. Po celý čas máme jablko sploštené. Ak sme to dobre zašili, tak sploštené už aj ostane. Stopka sa zasunie mierne do vnútra a to sme chceli.

Na kapustu je najlepší filc, aby sme nemuseli obšívať listy a aby pekne držali tvar a neovísali. Veľký kruh si rozdelíme na 3 diely. Vytvoríme 3 malé záhyby od stredu smerom v okraju tak, aby rozdelili kruh približne na tretiny a prešijeme ich. Teraz kruh po obvode preštepujeme a niť trochu zatiahneme. Vznikne nám niečo ako batôžtek. Vyplníme ho vatelínom, potom úplne zatiahneme a niť ukončíme. Vystrihneme si bočné listy. Nemusia mať rovnaký tvar. Prišijeme ich ku kapuste. Mali by sa čiastočne prekrývať a môžeme ich pri prišívaní aj jemne zvlniť.

Vitamíny

Predloha:

Vitamíny

Hračky

hračky pre deti