had.independent.sk

Virtual racing

by on Jan.29, 2013, under fun, games, internet, racing

V minulom roku sa nám urodilo zopár zaujímavých pretekárskych titulov. Nemám v úmysle sem písať zoznam všetkého čo vyšlo, spomeniem len tie, čo zaujali mňa.

GT Legends V prvom rade to bolo dlho očakávané GT Legends, ktoré sú síce veľmi dlho v predaji, ale po novom majú digitálnu distribúciu, zabezpečovanú bezplatnou (už nie len) hernou platformou Steam. GT Legends nám prináša legendárne cestné autá zo ’60 a ’70 rokov minulého storočia, skvelé zvuky a stále dostačujúcu grafiku s veľmi dobrou fyzikou áut.

GT Legends

Skoro 3 desiatky áut a podobný počet variácií reálnych tratí v spojení s možnosťou hry viacerých hráčov zabezpečuje tejto hre veľmi veľkú popularitu aj napriek tomu, že je to hra staršieho dáta výroby. Je to druhý vydaný titul firmy SimBin, ich prvý je GTR – FIA GT Racing Game. Obe sú z roku 2005 a obe sú to veľmi vydarené hry. Za volant si môžete sadnúť v naozaj pestrej palete áut; začneme v Mini Cooper, prepracujeme sa napríklad cez Jaguar až po Ford GT alebo Porsche 911. Na obe hry existuje mnoho prídavkov, či už v podobe nových tratí alebo áut, vytvorených hráčmi týchto hier.
Mimochodom, v hre je skvelá hudba!

GTR 2 V GTR 1, resp v GTR 2, celým menom GTR 2 FIA GT Racing Game si zajazdíme pre zmenu v “plackách”, ktoré majú úplne iné jazdné vlastnosti ako autá v GT Legends. Ohromná akcelerácia, obrovský výkon a vysoké rýchlosti sú vlastnosti všetkých áut v týchto dvoch tituloch. Stále populárna herná séria, tešiaca sa veľkej podpory takzvaných “moderov”, ktorý neustále pridávajú ďalšie a ďalšie autá a trate do hry.
GTR Mnoho online líg a mnoho online hráčov. Autá ako Lamborghini, Lotus, Porsche či Viper, trate z celého sveta – to všetko tu nájdete. Samozrejmosťou je možnosť nastavenia takej obtiažnosti aby ste sa aj pri jazde s oponentami riadenými počítačom dobre bavili. Ale kto raz skúsi závodenie so svojimi kamarátmi, tomu už sa k “AI” vracať nechce :)
GTR 1 a 2 nie sú novinky na hernom poli, sú to však relatívne novinky na Steam platforme. Aj to je dôvod, prečo som sa k nim vrátil v tomto zozname.

GTR 2 FIA GT Racing Game

Race 07 Race 07 – tak isto titul SimBinu, následovník RACE – The WTCC Game, s väčším počtom áut a tratí, s vylepšeným enginom. K hre, mimo uživateľských modov existuje aj väčší počet takzvaných DLC, čo sú balíky áut a tratí, ktoré je možno za zvýhodnenú cenu prikúpiť k hre. V týchto balíkoch sú napríklad retro autá, GT autá ale i formula a samozrejmosťou sú autá a trate z WTCC a STCC sérií.
Spolu je v hre 13 tried automobilov, ktoré majú 450 detailných “skinov” a viac ako tri desiatky tratí s viac ako 40 variáciami. Veľmi výhodná cena základného balíku hry, v ktorej je už obsiahnutých dosť veľký počet tratí a áut robí tento produkt asi ideálny pre niekoho, kto nevie kde začať, ale chcel by začať jazdiť.

Race 07

RaceRoom Racing Experience Najnovším produktom SimBin-u je RaceRoom Racing Experience. Momentálne v Beta verzii, ale verejne prístupná s dvomi autami (Aquila CR1 Sports GT a Saleen S7R). SimBin uviedol takzvaný “Free2Race” model hry, čo nie je nič iné iba iný názov na “Free to Play”, čo v preklade znamená, že na to, aby ste mohli začať hrať, nemusíte nič kupovať. Samozrejme, firma z niečoho žiť musí a tak neskôr bude do hry predávať jednotlivé autá a trate. V uzatvorenej verzii hry, prístupnej pre beta testerov je už k dispozícii omnoho viac automobilov a ďalšie stále pribúdajú (napríklad McLaren MP4, BMW Z4, AUDI R8 GT alebo RUF CTR3), keďže hra je stále vo vývoji. Ale určite sa máme na čo tešiť! Graficky určite jedna z najlepších, ktorým sa v tomto článku venujeme, s fyzikou to ale až také slávne nie je.

RaceRoom Racing Experience

Simraceway Simraceway – momentálne v Open Beta štádiu, toho má asi najmenej čo ponúknuť. Grafika a fyzika na priemere, klasický free to play spôsob hry, kde si dokupujete autá. Aj keď v tomto titule mierne odlišný; nemusíte kupovať za reálne peniaze, ale za kredity, ktoré získavate jazdením s autami, ktoré máte – čo by mohla byť výhoda ako jazdiť a ušetriť.
Hra je založená primárne na multiplayer súťažení, a častých “eventoch”. V týchto pretekoch, usporiadavanými autormi hry, máte možnosť vyhrať aj reálne peniaze, ktorými potom môžete urýchliť váš postup k vysnívanému autu v hre. A tých je tam naozaj široké spektrum. Na začiatok (aspoň v aktuálnej verzii hry) máte vo svojej garáži Mitsubishi Lancer Evolution X (v hodnote $0.33), Formula 3 ($1.50) a BMW 1 Series M Coupe ($0.47). Pre porovnanie za BMW M1 by ste zaplatili $4.35 a napríklad za Bugatti Veyron $24.27.

Simraceway

Project Cars Týmto sa dostávame k poslednému titulu na mojom zozname simulátorov: Project Cars. Ako aj názov hovorí, jedná sa o projekt, ktorý je stále vo vývoji. Ale už teraz vieme, že je graficky na veľmi vysokej úrovni, a že fyzika v ňom sa snaží byť najlepšia na trhu. Pravidelne pridávané nové autá a trate, stále dolaďovaná fyzika a optimalizovaný engine.
Už je štandardom, že hra ponúka veľa áut vo viacerých kategóriách a tu tomu nie je inak. V skratke; skvelá fyzika, skvelá grafika, krásne autá, sme napätí ako to dopadne! Jediná škoda je, že Project Cars neponúka demo verziu na vyskúšanie a tak tí, čo si chcú zajazdiť nemajú inú možnosť iba hru zakúpiť.

Project Cars

Človek si ale občas musí od všetkého toho simulovania aj odpočinúť. Preto mi to nedalo a musím spomenúť dve hry mierne iného žánru, ktoré skončili v mojej “library” a som rád, že tam sú :)

Death Rally Prvou je reinkarnácia staršej hry – Death Rally. Jej pôvodná DOS verzia bola dokonca uvolnená zdarma a aj som o tom písal: Death Rally – free re-release. Prvý krát táto hra vlastne vyšla v roku 1996, potom v roku 2009 a vynovená v roku 2012. Oplatí sa ju vôbec opäť hrať? Áno! Aktuálna verzia nám ponúka všetko dobré z pôvodnej verzii, ale v takom kabátiku, aby sa nám to páčilo aj teraz, keď sme predsa len už zvyknutý na krajšie audiovizuálne zážitky.
Death Rally ponúka dva spôsoby ako vyhrať preteky. Klasicky ako v bežných pretekoch – prejsť prvý cez cieľovú čiaru a nechať všetkých oponentov v prachu za sebou. Občas je to ťažšie ako spôsob druhý – zničiť všetky ostatné autá na trati. A nemusíte sa báť, že by sa oni nesnažili o to isté! Budú po vás strieľať, hádzať vám pod kolesá míny a tak znepríjemnovať cestu nahor v rebríčku.
Príjemná zábava vo veľmi vydarenej grafike so skvelou fyzikou :)

Death Rally

Bang Bang Racing Nádherne komiksovo vymodelované autá, nie nepodobné svojim reálnym predlohám, zábavná arkádová fyzika a veľmi zábavné závodenie môžeme zažiť v Bang Bang Racing. V tejto hre sa tak isto budeme prebojovávať od slabších a pomalších áut k tým rýchlejším, ale bez použitia strielania alebo mín. Treba dokonale poznať trať a jej skratky a vedieť kde na nás čaká pasca v podobe rozliateho oleja. Oponenti ju poznajú, ale to neznamená, že nemáme šancu! Musíme dokonale rezať zákruty a ovládať výhody auta, v ktorom sedíme a využívať nevýhod áut našich konkurentov na trati. Hra vás stále drží v napätí a vy postupujete ďalej a ďalej k novým autám a novým tratiam.

Bang Bang Racing

Ak vás baví strieľanie počas jazdy, presadnite radšej do Death Rally, ak dávate prednosť precíznej jazde, naskočte do Bang Bang Racing. Ale nič nepokazíte, ak dáte šancu obom týmto relaxačným titulom.

Teraz sa asi čudujete ako som mohol vynechať Live for Speed! Každý kto sa zaujíma o simulátory áut LFS pozná, k dispozícii je aj demo verzia, ktorá vám dokonale predvedie všetky vlastnosti tejto hry. A aj to, že v tejto hre nie je dlhšiu dobu nič výrazne nové prispelo k tomu, že som tejto hre neposkytol väčší priestor, čím ale nechcem naznačiť, že sa jedná o hru zlú.

Odkazy na spomínané tituly:

GT Legends
GTR 1 / GTR 2
Race 07
RaceRoom Racing Experience
Simraceway
Project Cars
Death Rally
Bang Bang Racing

Steam

Na záver jedna rada; steam je veľmi pohodlná a ľahko ovládateľná platforma na hranie hier, kde sa ľahko hrá a veľmi ľahko kupujú herné tituly. A veľmi často tam bývajú výhodné zľavy na väčšinu titulov, ktoré ponúka. Preto je zbytočné platit za staršiu hru jej plnú cenu, stačí počkať a určite sa objaví v 50 alebo v lepšom prípade aj v 75% zľave. Napríklad prvé spomínané GT Legends, ktoré aktuálne (bez zľavy) stoja 8,99€ sa dali kúpiť za 2,70€.

Samozrejme Steam nie je jediný obchod, kde sa dajú nakupovať výhodne počítačové hry. Na to aby ste zistili, kde sa dá najvýhodnejšie kúpiť vaša obľúbená hra je vhodná stránka isthereanydeal.com. Jednoducho si tam naimportujete váš zoznam prianí (wishlist) a už stačí len čakať na email, ktorý vás bude informovať o výhodnom nákupe!

Využívate aj vy zľavy na steame?

A ktorý simulátor, alebo závodná hra patrí k vaším najobľúbenejším a najhranejším?

:, , , , , , , , , ,

Leave a Reply

To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)
What is 14 + 14 ?
Please leave these two fields as-is:

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...