had.independent.sk

Zatmenie, fotografická súťaž a kométa

by on Mar.23, 2015, under fun, photo

Zatmenie, fotografická súťaž a kométa 20. marec – deň jarnej rovnodennosti, a tento rok i deň čiastočného zatmenia slnka. Ešte v noci, niekoľko hodín pred samotným zatmením som nabíjal baterky, kontroloval výbavu v brašni a pripravoval filtre a všetko potrebné vybavenie. Miesto fotenia/pozorovania som už vytipované mal, zostávalo len dúfať, že i počasie bude spolupracovať a podarí sa to, čo je naplánované.
Ale najprv o niečom inom :-)

31. októbra 2014 bola uzávierka 4. ročníka fotosúťaže „Svieťme si na cestu… nie na hviezdy“, do ktorej som sa zapojil (krátko pred jej koncom :-) ). Vybral som si druhú kategóriu „Správne svetlo“ a nominoval fotografiu „Západ Mesiaca s Marsom“:

Mal som šťastie, fotografia sa odbornej porote páčila a ja som získal tretie miesto. Moju fotografiu, spolu s ostatnými uverejnili v prvom čísle časopisu KOZMOS v roku 2015. „Pódiové“ umiestnenie ma samozrejme veľmi potešilo.

Odvtedy vzniklo zopár ďalších fotografií, s ktorými by som sa chcel s vami podeliť; napríklad táto fotografia nášho pútnika, ktorý „môže“ aj za to zatmenie :)

Dávnejšie som sem dával fotografiu hmloviny v Orióne, ktorú sa mi podarilo prefotiť a o dosť kvalitnejšie:

A kométa. S chvostom. Zelená. Objavená v roku 2014, od januára 2015 viditeľná na severnej hemisfére, najjasnejšia kométa za ostatné obdobie…
Môžem povedať – videl som ju, odfotil som ju :)

A teraz späť k zatmeniu. Samozrejme sa uskutočnilo :) – počasie bolo krásne, dokonca aj pár fotiek sa podarilo. Nech sa páči, posúďte sami:

Musím povedať, že v Illustrátore alebo Photoshop-e by som to asi spravil rýchlejšie, ale nebolo by to „ono“. Takže áno, sú to fotografie, nie ilustrácie :)

:, , , , , ,

Leave a Reply

To be able to proceed, you need to solve the following simple math (so we know that you are a human) :-)
What is 7 + 8 ?
Please leave these two fields as-is:

Looking for something?

Use the form below to search the site:

Still not finding what you're looking for? Drop a comment on a post or contact us so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...