kociky pre dietatko




Zaujímavé odkazy: Mateřské, těhotenské a kojící podprsenky
 

Tipy na nákup kočíka

kombinovany kocik

- prostredie v ktorom budete jazdiť. Je rozdiel jazdiť po upravených chodníkoch, alebo po neupravených cestách, prípadne po lesných cestičkách. Dôležité sú kolieska, ich vlastnosti, a otáčavosť. Pri prechádzkach a nákupoch v meste oceníte otočné predné kolieska, s ktorými ľahko vyjdete na chodník a pritom sú najľahšie napr. pri nástupe do autobusu. V náročnom teréne (v prírode, na dedine, kde nie sú chodníky, na chodníkoch, ktoré sa v zime neodhŕňajú) sú vhodnejšie kvalitné odpružené kolesá. Väčšia váha sa stáva výhodou, pretože sú stabilnejšie a lepšie držia stopu.

- zima alebo leto. Podľa ročného obdobia, v ktorom sa dieťa narodí by ste mali voliť veľkosť korbičky. Je rozdiel jazdiť v lete s tenkou dečkou alebo v zime s fusakom. Hlboká a zateplená korbička nie je moc vhodná dieťa narodené na jar alebo v lete. V tomto období ju nevyužije a do zimy z nej vyrastie. Pre jesenné alebo zimné dieťa je naopak vhodná hlboká, dobre zateplená korbička. Záleží aj na veľkosti bábätka. Väčšie bábätká môžu mať problém s veľkosťou korbičky už od začiatku.

- auto alebo autobus? Budete viac využívať auto, alebo budete chodiť pešo, prípadne autobusom? V prípade, že budete používať auto, oceníte kočík, ktorý sa dá rýchlo a ľahko rozložiť a zložiť. Je dobré si skúsiť zložiť a rozložiť kočík ešte pred nákupom v predajni a overiť si, či sa zložený zmestí do kufra auta. Ak budete chodiť častejšie pešo alebo autobusom hlavne na nákupy, hodí sa vám ľahký kočík s vhodným úložným priestorom. Najťažší je rám kočíka. Oceľový rám je samozrejme najťažší aj keď najodolnejší. Najvhodnejšie sú hliníkové konštrukcie. Optimálna váha kočíka je 10-15 kg. Kočík nie je príliš ťažký a je dostatočne stabilný. Nie vždy musíte so sebou brať aj korbičku. Niektoré typy umožňujú na podvozok pripevniť autosedačku, čo vám ušetrí priestor v kufri auta, alebo odľahčí kočík pri nákupoch ak pôjdete pešo.

- dvere, výťahy a schody. Pred kúpou kočíka si odmerajte šírku dverí cez ktoré budete nútený prechádzať a veľkosť výťahu. V prípade že máte malý výťah oceníte napr. sklápaciu rúčku. Nosenie kočíka po schodoch je dosť náročné. Musíte počítať s váhou kočíka, váhou dieťaťa aj prípadnými nákupmi. Zvážte či nie je výhodné zabezpečiť si na schody domov koľajničky.

- trojkolka alebo štvorkolka. Nezáleží len na módnom trende, ale podstatné je s čím sa vám bude lepšie jazdiť. Nie všetky trojkolky sú dostatočne stabilné. Otestujte si to ešte v obchode. Môžu sa ťažšie ovládať v teréne. V náročnom hrboľatom teréne sú lepšie také trojkolky, ktoré majú predné koleso napevno, alebo sa aspoň dá zablokovať proti otáčaniu. Zníži sa tak riziko jeho zlomenia. Veľkou výhodou trojkoliek je, že sa ovládajú oveľa ľahšie ako štvorkolky. Samotná konštrukcia, ale aj fakt, že je predná časť ľahšia asi o 2 kg umožňujú trojkolku ovládať jednou rukou. Na rukoväť stačí zatlačiť oveľa menšou silou. Najľahšie sa jazdí s predným kolesom, ktoré sa otáča o 360°. Otáčacie predné kolesá však majú dnes už aj mnohé štvorkolky. Niektoré kočíky sa predávajú s dvomi sadami predných koliesok, pevné a otáčacie. Môžete si doma sami jednoducho namontovať také aké budete práve potrebovať. Rozdiel je aj v možnosti hojdania. Trojkolky sa nedajú húpať. A ešte na záver. Pozor na tzv. koľajničky na schodoch. S trojkolkou je pohyb po nich neporovnateľne náročnejší.

- kolesá. Nafukovacie kolesá sú pohodlnejšie v náročnejšom teréne. Sú vhodnejšie na prechádzku lesom alebo neudržiavanými cestičkami, ale nenechajte sa oklamať, lebo náročnejší terén je často aj v meste. Určite si viete predstaviť množstvo obrubníkov ktoré budete musieť prekonať, rôzne rozkopané úseky, alebo zámkovú dlažbu. Nafukovacie kolesá majú širší kontakt so zemou a preto sa nezabárajú do bahna a piesku. Sú však ťažšie a priestrannejšie. To môže byť problém pri skladaní do auta alebo výťahu. Je dobré si všimnúť aj umiestnenie ventilov. Kolesá budete často dofukovať a preto potrebujete dobrý prístup. Môže sa stať že dostanete defekt. Stačí však sada na defekt na bicykel a troška šikovnosti. Plastové kolieska majú výhodu len vo svojej ľahkosti. Sú totižto tvrdé a vaše dieťa poriadne ponatriasajú. Nie je problém v ich používaní po veľmi rovnom teréne. Napríklad na nákupy v supermarketoch, alebo na krátke prechádzky mestom. Jazdu dieťaťu môžu spríjemniť kvalitné tlmiče. Je dobré si ich pred kúpou vyskúšať. V súčasnosti už existujú aj plastové kolieska, ktoré majú výhody oboch, sú ľahké, ale pritom dostatočne mäkké a pružné. Sú vyrobené z polyuretánu a gumy. Pohyblivosť kočíka vám zvýšia otočné kolesá. Tie nie sú príliš vhodné na náročnejší terén, pretože by sa mohli odlomiť, ale v bežných podmienkach vám veľmi uľahčia manipuláciu. Aj bez zdvíhania kočíka vám umožnia zmeniť smer jazdy.




taska na kocik

- možnosť hojdania. Táto vlastnosť môže pomôcť hlavne v prvých mesiacoch života dieťaťa. Podporujú ho odpružená alebo nafukovacie kolieska, prípadne húpacia konštrukcia podvozku kočíka.

- brzdy. Môžu byť zvlášť na každom kolese alebo spojené na celej náprave. Pokiaľ má kočík preklápaciu rukoväť musia byť brzdy na oboch nápravách. Niektoré kočíky majú brzdy ovládané priamo na rukoväti. Ich konštrukcia nesmie byť taká aby s ňou mohlo dieťa manipulovať. Je dobré si brzdy vyskúšať ešte pred kúpou.

- vnútorný priestor kočíka. Prejdite vnútorný priestor kočíka a zistite, či sa tam nenachádzajú nejaké vyčnievajúce časti o ktoré by sa dieťa mohlo poraniť. Nesmú sa tam nachádzať medzery, do ktorých by mohla uviaznuť ruka alebo noha dieťaťa.

- polohovateľná plocha pod chrbtom. Dostatočne hlboká, priestranná a pevná vanička chráni dieťa. Dno by malo byť kvalitné a pevné. Je oporou pre chrbticu dieťaťa. Hlavne v prvých mesiacoch života. Malo by byť z tvrdého materiálu, na ňom by mala byť termoizolácia a matrac. Polohovateľnosť dna je dôležitá pre pohodlie dieťaťa. Niekedy chce sedieť a pozorovať okolie, inokedy pohodlne odpočívať. S polohovateľným dnom bude môcť byť v ľubovoľnej polohe s pevnou oporou chrbtice. Nesmú však chýbať bezpečnostné popruhy. Polohovateľná by mala byť aj opierka pod nohami.

- upínacie pásy. Je to už takmer štandardná výbava kočíka. Môžu byť trojbodové alebo päťbodové. Bezpečnejšie sú päťbodové.

- nastavenie výšky rukoväte. Výhodou sú kočíky s nastaviteľnou výškou rukoväte. Mala by zodpovedať vášmu pohodliu a pohodliu vášho partnera. Sklápacia rukoväť vám môže pomôcť napr. aj pri nástupe do menších výťahov.

- preklápacia rukoväť. Pomôže v boji so slnkom a vetrom, ale aj umožní aby vás dieťa mohlo vidieť, keď bude chcieť mať pocit bezpečia a zároveň bude mať možnosť poobzerať si svet, keď po tom zatúži . Táto výhoda však môže byť aj nevýhodou, môže spôsobiť ťažšie ovládanie kočíka. Nie vždy sa kočík ovláda rovnako ľahko aj s prevrátenou rukoväťou. Môžu vznikať aj komplikácie pri jeho skladaní.

- úložný priestor pod kočíkom. Ak ho budete využívať, mal by byť dostatočne veľký, z odolného a umývateľného materiálu. Mal by byť upevnený dostatočne vysoko nad chodníkom, aby pri zaťažení nedošlo k jeho poškodeniu o chodník. Aj po zaťažení by mal byť dostatočne pevne prichytený aby nedošlo k jeho uvoľneniu pôsobením váhy nákladu. Nikdy nesmie ohroziť stabilitu kočíka.

- príslušenstvo. Určite budete potrebovať pršiplášť. Dá sa ľahko aplikovať a dobre skladovať, pritom je ľahký, takže ho môžete mať neustále pri sebe. Na drobnosti vám veľmi dobre poslúži taška na rukoväť. Pozrite si zapínanie, trčiaci suchý zips vám môže poškodiť oblečenie. Vhodným príslušenstvom môže byť napríklad aj držiak na fľašu, slnečník, sieťka proti hmyzu a nánožník.

- farba poťahu. Je to otázka vkusu, ale je dobré si uvedomiť, že príliš svetlá farba sa rýchlo zašpiní a veľmi tmavá zas vybledne na ostrom slnku. Najlepšie je ak sú bočnice korbičky, predná zábrana a okolie topánok dieťaťa vyhotovené z umývateľného a odolného materiálu. Rozhodujúcejšie ako farba by mala byť odolnosť materiálu a možnosť jeho umývania.

- servis. Zistite si akým spôsobom je poskytovaný. Či nie je nutné zasielať kočík do zahraničia, pretože v tom prípade trvá vybavenie servisu dlhšie.

- nový alebo použitý. Nemusíte vždy kupovať nový kočík. Napr. hlboký kočík využijete najviac prvý polrok. Ak už kočík nevyužívate, rozhodnite sa, či si ho ponecháte pre vaše ďalšie dieťa, alebo pre dieťa príbuzných. Niekedy je lepšie kočík predať, vráti sa vám aspoň čiastočne vaša investícia.









© PreDieťatko | Autosedačky pre dieťatko | Online Cars Catalogue