autosedačky pre dieťatko

...pre bezpečnosť Vašeho dieťatka



Zaujímavé odkazy:

autosedačky pre dieťatko

...pre bezpečnosť Vašeho dieťatka

Chyby pri používaní autosedačiek:

Upevnenie autosedačky pre dojčatá, tzv. vajíčko v smere jazdy

Takéto upevnenie je mimoriadne nebezpečné. Deti do jedného roka majú veľkú hlavu a pomerne slabý krk. Nebezpečné je už aj prudké zabrzdenie. Hlavička dieťaťa letí dopredu a je vystavená extrémnym silám, ktoré môžu spôsobiť aj poranenie miechy. Pri správnom upevnení v proti smere jazdy je dieťa vtlačené do autosedačky a hlavička aj chrbát sú ňou podoprierané. Prepravujte preto svoje dieťa v proti smere jazdy čo možno najdlhšie.

Voľné popruhy autosedačky

Po uložení dieťaťa do sedačky je potrebné upevniť ho popruhmi autosedačky. Tieto musia byť utiahnuté čo možno najviac aby dieťa v prípade nehody udržali. Nesmú však dieťa nikde tlačiť. Vzdialenosť medzi telom a pásom by nemala byť väčšia ako šírka dvoch prstov. V prípade voľných popruhov je pri nehode dieťa najskôr vymrštené a potom náhle zabrzdené. Preto sa po ich upevnení presvedčte, či nie sú niekde skrútené, či niekde dieťatku netlačia na telo a či sa po potiahnutí neposunú medzi prstami.

Nesprávne upevnené popruhy autosedačky

Nesprávne upevnené popruhy

Ramenný pás nesmie viesť pod pazuchou. Hlavne staršie deti sa tak cítia pohodlnejšie. Pri náraze však dôjde k poraneniu vnútorných orgánov v brušnej dutine, pretože vrchná časť tela nie je pridržiavaná a je vymrštená. Bedrová časť pása musí viesť čo najnižšie, nie cez brucho. Pás nesmie viesť ani cez krk dieťaťa.

Voľné a nesprávne autopopruhy

Aj autopopruh musí byť upevnený čo možno najviac. Autosedačka sa po jeho pripevnení nesmie hýbať ani kývať do strán ani do predu. Na upevnenie musí byť použitý správny typ autopopruhu. Musí byť dostatočne dlhý a samonavíjací aby sa pri trhnutí zamkol. V prípade že nemáte samonavíjacie pásy, potrebujete zamykanie na klip. Je to niečo ako malá kovová spona v tvare písmena I, ktorá sa pripevní na autopás a zaistí ho.

Nepoužité autopopruhy

Často sa stáva, že je dieťa pripútané v autosedačke, ale autosedačka nie je pripútaná autopásom. Býva to spôsobené nedbalosťou, nepozornosťou alebo nepochopením fungovania autosedačky. Takéto upnutie je úplne neúčinné. Výnimkou je použitie systému ISOFIX, kde je základ autosedačky uchytený priamo o karosériu auta.

Nepoužitie autosedačky

Nepoužitie autosedačky

Podľa platného zákona musia byť deti do 12 rokov a nižšie ako 150 cm pripútané v autosedačke. Udržať svoje dieťa v lone sa vám nepodarí aj keď by ste sa vy pripútali. Ešte horšie riešenie je pripútať sa autopásom spolu s vaším dieťaťom. Pri náraze ho vaše telo rozdrví. Takže nech by to bolo akokoľvek nepohodné alebo náročné, dieťa je v aute v bezpečí len v jemu vyhovujúcej autosedačke.

Stará autosedačka, alebo sedačka z druhej ruky

Bazáry sú plné autoosedačiek. Nie každá výhodná kúpa je však naozaj výhodná. Autosedačka môže byť havarovaná. Takú určite nekupujte aj keby bola na prvý pohľad v poriadku. Vnútri môžu vzniknúť mikrotrhliny, ktoré sa pri prípadnom ďaľšom náraze zmenia na trhliny a autosedačka sa poškodí. Všetko bude trvať len stotiny sekundy. Nekupujte ani moc starý typ autosedačky, tieto zväčša nespĺňajú súčasné bezpečnostné normy a teda nie sú ani dostatočne bezpečné pre vaše dieťa. Nezabúdajte aj že plast časom stárne a stráca potrebné vlastnosti. Odporúča sa nepoužívať sedačky staršie ako päť rokov a určite nie staršie ako desať rokov. Na niektorých autosedačkách je vyznačená odporúčaná lehota používania autosedačky. Ani v prípade nákupu z bazáru nezabudnite na návod na použitie. Nesprávnym upevnením autosedačky v aute svojmu dieťaťu ublížite.

Informácie:

© 2009 PreDieťatko | Domov | Kočíky pre dieťatko | Cars Catalogue