autosedačky pre dieťatko

...pre bezpečnosť Vašeho dieťatkaZaujímavé odkazy:

autosedačky pre dieťatko

...pre bezpečnosť Vašeho dieťatka

Rozdelenie autosedačiek podľa skupín:

autosedacka

Autosedačky sa zväčša rozdeľujú podľa váhy alebo veku dieťaťa. Nie vždy je to však rozhodujúce. Okrem veku a váhy dieťaťa je potrebné prihliadať aj na výšku dieťaťa. Napríklad nižšie a ťažšie dieťa by malo pás pod krkom a pri nehode by sa zaškrtilo. Naopak vyššie dieťa by nemalo pás cez hrudník, ale cez brucho a pri nehode by si poškodilo vnútorné orgány. V žiadnom prípade nesmie dieťaťu vytŕčať hlava mimo sedačky.Základné skupiny:

Univerzálne sedačky:

Skupina 0 a 0+:

od narodenia do 10-13 kg, t.j. približne do jedného roka veku dieťaťa:
Skupina 0 a 0+

Zväčša sa upevňujú proti smeru jazdy. Sú ľahké a majú otočné madlo. Upevňujú sa trojbodovým bezpečnostným pásom. Odporúča sa upevniť ju na zadné stredné sedadlo, ktoré sa považuje za najbezpečnejšie. Dojčatá sa musia prepravovať v tzv. „vajíčku“, ktoré umožňuje dieťaťu ležať. Tieto sedačky sa upevňujú vždy len proti smeru jazdy na predné sedadlo. Pri čelnom náraze je dieťa zatlačené do sedacky, pričom je však podopreté sedačkou. Pri otočení v smere jazdy by mohlo dojsť napríklad k poškodeniu krčnej chrbtice. V aute nesmie byť inštalovaný, resp. aktívny airbag. Ak sa airbag nedá vypnúť, sedačka sa tam nesmie inštalovať. V opačnom prípade hrozí dieťaťu smrteľné nebezpečenstvo.

Skupina I:

od 9 do 18 kg, t.j. približne do jedneho do štyroch rokov veku dieťaťa.
Skupina I

Dieťa v tomto veku už dokáže bez problémov samé sedieť, ale stále potrebuje oporu zo všetkých strán. Dieťa je upevnené päťbodovým systémom pásov autosedačky a trojbodovým pásom auta. Väčšinou sa umiestňujú v smere jazdy. Umiestnením autosedačky proti smeru jazdy sa však zvýši ochrana pri čelnom náraze.
Skupina II a III:

od 15 do 36 kg, t.j. približne do štyroch do dvanástich rokov veku dieťaťa alebo do výšky 150 cm.
Skupina II a III

Upevňujú sa na zadné sedadlá v smere jazdy. Vyrábajú sa kompletné sedačky s hlavovou opierkou a bočnou ochranou s trojbodovým pásovým systémom alebo tzv. podsedáky. Tieto už nemajú vlastný systém pásov. Na upevnenie dieťaťa v aute sa používajú len autopásy.

Informácie:

© 2009 PreDieťatko | Domov | Kočíky pre dieťatko | Cars Catalogue